Aktualności


Skrzypcowa charyzma

2014-09-26

Zanim niemiecki kompozytor Max Bruch w 1865 r. rozpoczął pracę nad Koncertem skrzypcowym g-moll, skupiał uwagę głównie na twórczości operowej. W 1863 r. w Mannheim wystawiono jego operę romantyczną „Loreley”, która – chociaż nie można było odmówić jej uroku – nie odniosła większego sukcesu.
Na wyżyny sławy zawiódł go dopiero wspomniany koncert, wykonany po raz pierwszy w Koblencji przez Otta von Königslöwa. Wkrótce Koncertem zainteresował się również inny wielki wirtuoz tamtych czasów, Józef Joachim. Zaprzyjaźnił się z Bruchem i dokonał ostatecznej korekty partytury.
Podczas wieczoru w Filharmonii Koncert wykona Alena Baeva, 29-letnia skrzypaczka, absolwentka Konserwatorium Moskiewskiego. Artystka jest zwyciężczynią XII edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001), a także zdobywczynią Grand Prix i nagrody specjalnej na II Międzynarodowym Konkursie im. Nicolò Paganiniego w Moskwie (2004) oraz Złotego medalu i nagrody publiczności na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Sendai (2007). Koncertuje na estradach Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra FŁ pod batutą Daniela Raiskina. Oprócz dzieła Brucha wieczór wypełni muzyka Josepha Haydna oraz Witolda Lutosławskiego.design by Makolab