Postaci - Orkiestra

  

Orkiestra FŁ liczy obecnie 93 osoby. Od września 2008 roku dyrygentem-szefem orkiestry jest Daniel Raiskin. W ostatnich latach zespół występował pod batutą takich dyrygentów, jak: Golo Berg, Michael Sanderling, Shlomo Mintz, Carlos Miguel Prieto, Mikhail Pletnev. Orkiestra występowała z wybitnymi solistami, takimi jak: Hermann Abendroth, Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Krystian Zimerman, a w ostatnich latach: Andrzej Bauer, Piotr Paleczny, Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwieceń, Ivo Pogorelich, Midori.

Orkiestra dokonała kilkunastu nagrań płytowych, zrealizowanych dla Polskich Nagrań i firm zachodnich. Zarejestrowała m.in. II Symfonię Karola Szymanowskiego, V Symfonię Ludwiga van Beethovena, Carmina Burana Carla Orffa oraz cykl najpiękniejszych arii operowych z udziałem światowej sławy sopranistki Teresy Wojtaszek-Kubiak. Dla radia i telewizji powstały z udziałem orkiestry dwa przebojowe cykle muzyczne, których autorem był Henryk Czyż: Nie taki diabeł straszny oraz I co dalej laureacie? Zespół odbył wiele zagranicznych tournées.

 

Główny dyrygent: Daniel Raiskin

 

Daniel Raiskin Od 2005 roku główny dyrygent Staatsorchester Rheinische Philharmonie, od września 2008 roku - dyrygent-szef orkiestry Filharmonii Łódzkiej. Zdobył renomę jednego z najwszechstronniejszych muzyków swojej generacji. Zanim rozpoczął karierę dyrygencką, był jednym z czołowych europejskich altowiolistów. Urodzony w 1970 r. w Sankt Petersburgu, kształcił się w Sankt Petersburgu, Amsterdamie, Freiburgu i podczas dyrygenckich kursów mistrzowskich, m.in. u Neeme Järvi i Milana Horvata. Występował na prestiżowych estradach: Musikverein w Wiedniu, w berlińskim Konzerthaus, Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurychu, w filharmoniach berlińskiej, monachijskiej, petersburskiej, Victoria Hall w Genewie i in. Dyrygował wybitnymi orkiestrami, m.in.: Wiener Symphoniker, Mozarteum Orchester Salzburg, orkiestrą filharmonii w Sankt Petersburgu, Berliner Sinfonie-Orchester, Beethoven Orchester Bonn. Współpracuje z renomowanymi solistami: Natalią Gutman, Shlomo Mintzem, Julianem Rachlinem, Dmitrym Sitkovetskym, Peterem Jabłońskim i in. Od 2002 r. wielokrotnie współpracował z Filharmonią Wrocławską. Często prowadzi wykonania dzieł muzyki współczesnej, m.in. Alfreda Schnittkego, Arvo Pärta, Giji Kanczeli, Peterisa Vasksa, Sofii Gubaiduliny i in. Dyryguje także dziełami operowymi. Prowadził spektakle Carmen Georges’a Bizeta w Opera Zuid w Holandii w sezonie 2006/2007 oraz w Teatrze Miejskim w Koblencji w sezonie 2007/2008.

  

   

 

 

 

 

 

 

Główny dyrygent gościnny: Kai Bumann

 

Kai Bumann Dyrygent niemiecki, przez wiele lat blisko związany z polską sceną muzyczną. W latach 2008–2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jest miłośnikiem kultury polskiej, zorganizował szereg wydarzeń poświęconych wybitnym współczesnym polskim artystom różnych dziedzin sztuki. Urodził się w Berlinie. Jest absolwentem wydziału dyrygentury tamtejszej Hochschule der Künste. W latach 1986–1992 współpracował jako dyrygent z wieloma teatrami operowymi w Niemczech, gdzie kierował muzycznymi premierami takich oper, jak Lady Macbeth mceńskiego powiatu D. Szostakowicza, Salome R. Straussa i Lulu A. Berga, jak również innymi dziełami operowymi od W. A. Mozarta po G. Verdiego. Po zdobyciu II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Genewie w roku 1994 rozpoczął trwającą do dziś współpracę z najważniejszymi ośrodkami muzycznymi w Polsce. W 1996 r. został pierwszym gościnnym dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (cykl koncertów L. van Beethovena, Pasja wg św. Łukasza K. Pendereckiego), a także pierwszym dyrygentem w Staatstheater w Wiesbaden, gdzie prowadził opery takie, jak: Czarodziejski flet W. A. Mozarta, Cyrulik sewilski G. Rossiniego, Tosca G. Pucciniego i Aida G. Verdiego. W 1997 r. objął dyrekcją artystyczną Operę Krakowską, stając się również jej pierwszym dyrygentem. Z zespołem operowym przygotował premiery m.in. Czarodziejskiego fletu i Don Giovanniego W. A. Mozarta, Balu maskowego G. Verdiego oraz Czarnej maski K. Pendereckiego. W tym samym roku objął stanowisko głównego dyrygenta Swiss Youth Symphony Orchestra. W latach 1998-2003 gościł regularnie na scenie berlińskiej Deutsche Oper. Od początku roku 2004 jest stałym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracę z tą sceną rozpoczął przygotowaniem premiery Falstaffa G. Verdiego (2003). Z zespołem odbył podróże do Francji, Hiszpanii i dwukrotnie do Japonii (2004, 2006). W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej zadebiutował w lutym 2007 roku dyrygując operą W.A Mozarta Don Giovanni.

 

Dyrygent-szef orkiestry
Daniel Raiskin

Skrzypce I
Maciej Łabecki - koncertmistrz
Dariusz Połać – koncertmistrz
Marta Niedźwiecka - zastępca koncertmistrza
Grzegorz Pawlak
Barbara Trojanowska
Zbigniew Marchel
Manfred Kucza
Janusz Łuczak
Joanna Łuczak
Małgorzata Ignaczewska
Małgorzata Sowierka-Chmiel
Ewa Ambrożek
Tomasz Czapliński
Paweł Więckowski

Skrzypce II
Marek Stuczyński
Marta Kalińska
Krzysztof Łuciuk
Beata Wilińska
Marzena Pawela-Zielińska
Lidia Marchel
Jakub Kosmal
Elżbieta Puchalska
Joanna Góras
Monika Kosmal
Paulina Wielgosińska
Małgorzata Domańska
Izabela Krysińska

Altówki
Alicja Pejska
Joanna Krysińska-Gwarda
Mirosław Pejski
Hanna Owczarek
Jadwiga Domińczyk-Kuzan
Wojciech Wadlewski
Joanna Górkiewicz
Jerzy Szurgot
Ewa Mańkowska
Patrycja Piotrowska

Wiolonczele
Arkadiusz Włodarczyk
– koncertmistrz

Konrad Bukowian - koncertmistrz
Konrad Cedzyński - zastępca koncertmistrza, inspektor orkiestry
Małgorzata Smyczyńska - zastępca koncertmistrza
January Battelli
Karol Piszczorowicz
Anna Koprowska
Jolanta Żebrowska
Ewa Monkiewicz
Mariusz Flis
Hanna Nicze
Maria Filipiak

Kontrabasy

Grzegorz Wieczorek
Marek Furtak
Piotr Kozłowski
Andrzej Walczak
Jerzy Wikszemski
Jan Niedźwiecki
Jakub Wójcik
Michał Przeździecki
Mateusz Diehl

Flety

Katarzyna Przybylska
Joanna Woszczyk-Garbacz
Ewelina Zawiślak
Urszula Urbaniak-Borowska
Ewa Wypych-Babińska

Oboje

Agata Piotrowska-Bartoszek
Mieczysław Pawlak
Janusz Kopczyński
Paweł Żebrowski
Bogdan Pawełczyk

Klarnety

Mirosław Kłys
Roman Pryliński
Stanisław Zdziarski
Maria Owczarek

Fagoty

Krzysztof Kamiński
Dorota Cegielska
Michał Owczarek
Anna Szwedzka

Waltornie

Marek Medyński
Tomasz Sopur
Roman Strembicki
Piotr Grzywiński
Ewelina Pietrzak
Łukasz Michalak

Trąbki

Franciszek Wróbel
Sławomir Cichor
Michał Paśniczek
Andrzej Zachary

Puzony

Paweł Lisiecki
Adam Blacha
Radosław Szulc
Grzegorz Borko

Perkusja

Tomasz Wrocławski
Dariusz Kaśnicki
Małgorzata Kolasa
Sebastian Dworczak

Harfa

Beata Tarnowicz–Kamińska

design by Makolab